Motiv soviček

+420 246 052 820 (PO-PÁ 9-17) info@vyloha.cz

Sovičky - motiv, který ženy milují

Sovičky na hrníčcích, na prádle i na kabelkách. Solničky, mlýnky na koření či lesk na rty ve tvaru soviček. Už jste si všimli sovičkového šílenství? Proč se tento noční pták stal tak oblíbený pro dekoraci všeho druhu?

Hlavní rubrika: Blog
Rubriky: Blog
Datum zveřejnění: 26. března 2019

 

Kdy to vlastně začalo?

Obliba sovičkového motivu, se začala objevovat na Západě v šedesátých letech, v Dekorace sovysouvislosti s probíhajícím řešením zhoršujícího se životného prostředí vlivem průmyslu. Jako symbol tohoto boje za životní prostředí, se stala právě sova. Nositelka symbolických vlastností jako je moudrost, poctivost a zároveň odkazující na přírodu. A právě v této době se tento noční dravec dostal, vedle všudypřítomného houbového motivu, na hrnce, keramické hrnečky, ubrusy a jiné potřeby pro domácnost a následně se zde zabydlel.

 

Jak to pokračovalo?

Poté se motiv sov v obchodech objevoval ve vlnách, v závislosti na probíhajících módních trendech, ale jeho obliba již nikdy neutichla. Poslední vzestup byl zaznamenán nejdříve na Západě od roku 2009 - 2012, kdy bylo možné vidět sošky soviček v každém obchodě s dekorací a po pár letech zpoždění se dostal až k nám.

Sovičky v obchodechV obchodech přicházely a zase odcházely sovičky, zobrazené podle módních trendů, ale nakonec se zdá, že se tento motiv uchytil, a najde si své zájemce nehledě na tom, co se děje na přehlídkových molech. Proto, pokud vyrazíte s doplňkem, který se bude pyšnit tímto námětem, nikdy nemůžete být "out". Snad právě tato nadčasovost, která je v dnešní době neustálé změny a změti trendů a směrů tak ojedinělá, dává motivu soviček takovou sílu.

 

Ale proč právě sovy?

Že se právě tento pták stal tak oblíbeným, za to nejspíš může její symbolika, kterou je možno nalézt v mytologii po celém světě. Většina z nás jí nejspíš zná jako společnici Athény, řecké Bohyně moudrosti a dcery nejvyššího boha Dia. Ale proč se vlastně sova stala tímto symbolem? Vždyť bylo mnohokrát dokázáno, že sova není nějak oslnivě inteligentní. Sovičky dekorace

Za tím bude nejspíš vězet její charakteristický vzhled, který je tak odlišný od ostatních tříd ptáků. A za ten vděčí zejména svým charakteristickým očím. O tom si přečtěte v následujících odstavcích.

 

Víte že...? Teď pár zajímavostí o sovách.

  1. Je sova opravdu chytrá?

Bohužel žádné testy neprokázaly, že by tomu tak bylo. Předpokládá se proto, že ke své pověsti o moudrosti přispěl spíš její vzhled než její chování. Možná k tomu přispělo posazení očí, které je stejné jako u lidí, a mrkání horními víčky, které u ptáků nalezneme právě jen u nich.

 

  1. Jak je možné, že sova může tak extrémně otočit hlavou?

To mnohé vědce fascinovalo a proto se tomu snažili přijít na kloub. Jak sova dokáže otočit hlavou o 270 stupňů, aniž by si poškodila tepny? Ukázalo se, že jeden z fíglů je v anatomii krčních obratlů, které mají mnohem větší otvory, než je tomu u jiných ptáků a savců a mají proto pro pohyb, větší pole působnosti.

 

  1. Oči nebo dalekohled?

Nejdokonalejší oči mezi ptáky mají právě sovy. Jejich oči, ač jsou podobné binokulárním viděním lidem, jsou úplně nehybné. Nemají kulovitý tvar, ale teleskopický, díky němuž mohou vidět kořist v dálce. Kvůli této anatomii, ale přišli o možnost vidět ostře zblízka.

A pokud jste zatoužili mít také nějakou tu sovičku doma, vyberte si nyní tu svou :) ZDE naleznete různé zboží, které mají jedno společené. Motiv sovy. :)

Mezi velmi oblíbené patří kabelky a módní doplňky s motivem soviček

 

 

Kabelka sovaVK0091Kabelka sovičky

A samozřejmě nemůžeme zapomenout na keramiku všeho druhu:

hrneček_modry_sovaSvicen_uvod BD0097_sovička soškaBD0098uvodniDekorace Sova